برای موفقیت در امتحانات و دوران تحصیل نیاز به یادگیری و مطالعه موثر می باشد. مطالعه ای موثر است که مطالب به ذهن سپرده شده فراموش نشود. آقای رضا انساندوست مشاور دوره اول دبیرستان عطارد نکاتی را در این مورد عنوان نموده اند:

🔰 چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟
📌 بيشتر فراموشي ها به این علت است که مطلب مورد مطالعه، وارد حافظه بلند مدت شما نشده است، درحقيقت شما، گول حافظه كوتاه مدت خود را خورده ايد.
پس اگر مي خواهيد چيزي را درست بياموزيد و فراموش نكنيد باید به این نکات توجه کنید:
🔷 موقع مطالعه تمركز داشته باشيد.
🔷 تمرين و تكرار پس از مطالعه را فراموش نكنيد.
🔷 مطالب خوانده شده را حتما مرور كنيد.
🔷 به محتواي ذهن خود با خواندن مطالب مشابه، پشت سر هم نظم بدهيد.
🔷 از علائم ونشانه ها براي ياد آوري مطالب استفاده كنيد.
🔷 استفاده از قلم و كاغذ هنگام مطالعه جهت تمركزحواس را فراموش نكنيد.


آیا گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه کار نادرستی است؟
☑️پاسخ مشاور:
١- بهتر است در هنگام مطالعه ، انجام هر کاری که سبب حواس پرتی و درگیری بخشی از ذهن می شود را کنار بگذارید. علاوه بر این، اینکار سبب کاهش سرعت مطالعه شما شده و باید حتما این عادت را ترک کنید.
٢- شرایط یادگیری و یادآوری باید شبیه به هم باشند. بنابراین اگر شما می خواهید یادآوری خوبی در آزمون ها داشته باشید، باید شرایط یادگیری و یادآوری شما یکسان باشد.
٣- سعی کنید با انجام فعالیت های دیگر از قبیل یادداشت برداری، افزایش سرعت مطالعه و تست زنی و... فضای خالی ذهن خود را پر کنید تا بتوانید این عادت خود را به تدریج برطرف نمایید.
☑️بنابراین حتما شرایط صحیح مطالعه را رعایت کرده و سعی کنید از انجام کارهایی که سبب کاهش تمرکز و درگیری ذهنی شما می شوند بپرهیزید. همچنین عادات مطالعاتی خود را به تدریج اصلاح کنید تا شرایط یادگیری و یادآوری شما یکسان شده و در آزمون سراسری نتیجه دلخواه خود را کسب کنید.